A világító tölcsérgomba (omphalotus olearius (DC.) Sing.) hazánkban viszonylag gyakori mérgező gombafaj. Nyártól késő őszig lehet vele találkozni, elsősorban lombos erdőkben, a korhadó fák tövében, tuskókon fordul elő, de akár elhanyagolt szőlőkben is megjelenhet az elhalt vagy beteg szőlőtőkék tövében. A többi faanyagon élő gombához hasonlóan szárazabb időben is megjelenhet, de igazán esős nyári-őszi hónapokban válhat helyenként tömegessé.
Gyakran nagy csoportokban terem, élénk narancssárga vagy kifakulva sárgásbarna színű kalapja akár 20 cm is lehet, így a gomba rendszerint már messziről észrevehető, ennek köszönhetően hazánkban sokszor kerül a kirándulók kosarába és gyakran okoz mérgezést. Sokan rókagombának vélik, pedig az lényegesen kisebb termetű és a rókagombával ellentétben a világító tölcsérgombának sárga lemezei vannak (a rókagombának nincsenek lemezei) A mérgezés súlyos gyomorpanaszokkal, hányással-hasmenéssel jár.
A világító tölcsérgombáról a közelmúltig tartotta magát az az elképzelés, hogy bár nevét annak köszönheti, hogy a gomba micéliuma sötétben világíthat, de a hazai példányoknál ez nem tapasztalható, ezért inkább csak élénk sárga kalapjukkal "világítanak" a nyári-őszi erdőkben. Ez azonban nem igaz, a hazai példányok között is lehet találni lumineszkáló, azaz sötétben gyenge zöldes fénnyel világító egyedeket!
Képek és további információk:
- MIGE -
Omphalotus olearius
- Wikipedia - Omphalotus olearius