Carex hostiana DC. - Barna sás (syn. C. hornschuchiana Hoppe., C. fulva Good.)
Élőhely: Láprétek, átmeneti és forráslápok.
Elterjedése:Csaknem egész Európa (hiányzik északon és délen), Elő-Ázsia, szórványos.
Nálunk: K: Bükk, DK, nem ritka,
Dt: Sopron, Kőszeg környéke, Zala, Bakonyalja,
A: KisA, NA: Dunamenti-sík, D-T, Tt, ritka.
Habitus: Lazán vagy mérsékelten sűrűn gyepes, rövid tarackos, zsombékszerű csomókat nem képez.
Virágzat: V-VI. A virágzat a szár felső harmadát-felét foglalja el. Az 1 (ritkán 2) porzós füzérke 10-30 x 2-3 mm, keskeny hengeres vagy szivar alakú, nyeles. A 2-3 (-5) termős füzérke megnyúlt tojásdad vagy röviden hengeres, 7-20 x 5-8 mm, a legfelső a porzós füzérke tövében van, a többi a porzós füzérkétől és egymástól is elég távol, de a szár felső felében helyezkedik el. A termős füzérkék felállók, 7-15 mm hosszú nyelűek, a nyelek a legalsók kivételével rendszerint a murvák hüvelyébe rejtettek. A murvák hosszú (7-40 mm) hüvelyűek, zöld lemezük van, a legalsó lemeze 1-2-szer hosszabb lehet a füzérkéjénél, de nem vagy csak ritkán (f.
longibracteata Pet.) ér túl a virágzaton. A legalsó murva (és a szárlevelek) hüvelyének nyílásában, a lemezzel szemben hártyás, tojásdad, hüvelyfüggelék van. A termős pelyva rövidebb a tömlőnél, széles tojásdad, tompa vagy hegyes, de nem szálkás, sötét rozsda- vagy gesztenyebarna vagy (f.
atra (Buch.) Podp.) feketés, igen vékony, zöld középere alig érdes-tüskés és többé-kevésbé széles, fehér hártyás szélű. Csúcsa nem vagy néha kissé pillás-rojtos. A porzós pelyva vörösesbarna, tompa, többé-kevésbé széles fehér szélű.
Szár: A szár (15-) 30-45 (-60) cm, tompán háromélű, sima vagy a virágzat alatt többé-kevésbé érdes. A tőhüvelyek barnák vagy szürkésbarnák, többé-kevésbé rostosak.
Levél: A levél 2-4 (-5) mm széles, lapos, világos sárgászöld, érdes, röviden háromélű csúcsba hegyezett, sokkal rövidebb a szárnál. A nyelvecske lekerekített, kb. 1 mm hosszú.
Tömlő: A tömlő 3-bibés, 3-4 (-5) mm, széles elliptikus vagy visszás-tojásdad, felálló, fénytelen sárgászöld (éretten világosbarna), színe feltűnően különbözik a pelyváétól, finoman sok erű, két kiemelkedő oldalérrel. Csőre 0,8-1,5 mm, fél-negyed tömlő hosszúságú, 2 szétálló fogú, a fogvilla belső oldala sima, többé-kevésbé hártyás szélű, külső oldala cak ritkásan tüskés-érdes, olykor ott is sima .
Egyéb jellemzők: Mérete: 25-45 (-60) cm;
Életforma: He.;
Flóraelem: európai
ÁBRÁK / FELHASZNÁLT IRODALOM:1. Dr. Felföldy Lajos: Sás-határozó (2002); 2. Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója (2000);
3. Király Gergely (szerk): Új magyar füvészkönyv (2009); 4. Rothmaler: Exkursionsflora von Deutschland (2007);
5. Hippolyte Coste: Flore descriptive et illustrée de la France, de la Corse et des contrées limitrophes (1901-1906);
6, 7. Jan Kops et al.: Flora Batava;
8. Jacob Sturm, Johann Georg Sturm: Deutschlands Flora in Abbildungen (1796)