Carex ovalis Gooden. - Nyúlsás (syn. C. leporina L.)
Élőhely: Nyír- és fűzlápok, szőrfű gyepek, mocsárrétek, cserjések, erdőirtások, ligetes erdők, kaszálók, sovány, nedves legelők. Mészkerülő.
Elterjedése: Eurázsia, Észak-Afrika, Észak-Amerikába és Új-Zélandra behurcolva, eléggé gyakori.
Nálunk: K: Zempléni-hg. - Visegrádi-hg., Bakony, Balaton-fv., ritka,
Dt: szórványos,
A: szórványos, KisA?; NA: Duna-menti sík, ritka, Tt: Mezőcsát, Igrici, Szarvas, Hajdúnánás, Nyírség, ÉA, Dráva-v. ritka
Habitus: A gyöktörzs rövid és vastag, ezért sűrűn vagy lazábban gyepes, kis zsombékszerű csomókban vagy többé-kevésbé kiterjedt sarjtelepben nő, nem tarackos.
Virágzat: V-VI. A virágzat 1,5-4 cm hosszú, (2-) 5-7 (-10) kissé hosszúkás-tojásdad, 5-15 mm-es, szorosan egymás mellé simuló, ülő füzérkéből áll. A füzérke csúcsán termős virágok vannak. A legalsó murva sörteszerű vagy ritkán hosszabb, zöld lemezű és a virágzat csúcsát is elérheti (f.
longibracteata Pet.). A termős pelyva kb. akkora, mint a tömlő, tojásdad-lándzsás, halvány- vagy rőtbarna (árnyas helyen fehéres, a szár és a levelek ernyedtek (f.
argyroglochin (Hornem.) Kük.), középere zöld, keskenyen, de jól láthatóan fehér szélű.
Szár: A szár (5-) 20-60 (-80) cm, tompán háromélű, merev, 1mm-nél rendszerint vastagabb, sima, legfeljebb a virágzat alatt kissé érdes, középig leveles. A tőhüvelyek sárgás- vagy sötétbarnák, rostokra foszlók.
Levél: A levél 1,5-3 (-4) mm széles, többé-kevésbé merev, rendszerint kissé rövidebb, néha akkora vagy hosszabb, mint a szár, érdes élű, csúcsa háromszög keresztmetszetű.
Tömlő: A tömlő 2-bibés, (3,5-) 4-5 mm, felálló, tojásdad, plánkonvex, világosbarna, kiemelkedő erú, közepétől a csúcsáig érdes szárnyú, kb. 1 mm-es, röviden 2-fogú csőre van.
Egyéb jellemzők:
Mérete: (10-) 20-60 (-80) cm;
Életforma: He;
Flóraelem: cirkumpoláris
ÁBRÁK / FELHASZNÁLT IRODALOM:1. Dr. Felföldy Lajos: Sás-határozó (2002); 2. Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója (2000);
3. Király Gergely (szerk): Új magyar füvészkönyv (2009);
4. Rothmaler: Exkursionsflora von Deutschland (2007);
5. Walter Hood Fitch: Illustrations of the British Flora (1924);
6. Jan Kops et al.: Flora Batava;
7. N. L. Britton, A. Brown: An illustrated flora of the northern United States, Canada and the British Possessions (1913)