|
|
2013. - Nyári tőzike (Leucojum aestivum L.)
2013. - Nyári tőzike (Leucojum aestivum L.)
- Az "Év vadvirága" 07.01.2013. 19:07- Lila Pereszke • | 18.445 Hozzászólás
Az Év vadvirága honlapon meghirdetett szavazás idei szerencsés nyertese a nyári tőzike (Leucojum aestivum L.) lett.
"A nyári tőzike nevével ellentétben nem nyáron, hanem április közepétől június elejéig nyíló, 60 cm-esre is megnövő amarilliszféle (Amaryllidaceae). A tőzike nemzetség másik faja, a hazánkban szintél előforduló és ugyancsak védett tavaszi tőzike (L. vernum) kora tavasszal nyíló vadvirág. E faj jóval alacsonyabb, és tőkocsányán csak egy vagy ritkábban kettő virág nő, míg a nyári tőzike esetében a virágok száma rendszerint több, elérheti a nyolcat is. A virágok méretében és húsos tokterméseik alakjában is mutatkozik különbség: a tavaszi tőzike virága másfél cm-nél rendre nagyobb és tokja elliptikus, míg termetesebb rokonának virágai kisebbek (de olykor lehetnek 2 cm-esek is) és toktermései gömbösek. A nyári tőzike hagymából növő szára (tőkocsánya) és levelei hamvas kékeszöldek, hosszuk nagyjából megegyező. A húsos, tompa csúcsú tőálló levelek szálasak, általában kb. 1 cm (max. 2 cm) szélesek. Virágai hosszú kocsányokon, eleinte húsos, később hártyásodó felálló fellevél hónaljából fejlődnek. A lepel hat tagú, bókoló, fehér; a hegyesedő csúcsú, de tompa végű cimpák csúcsi része zöldes, olykor sárgás foltot visel. A bibe és a hat porzó a lepelből nem áll ki. Virágait rovarok porozzák be.
A tőzikék tudományos neve – Leucojum – görög eredetű összetett szó, melyben a fehér és az ibolya színekre utaló szavak rejlenek. A fajnév – aestivum – pedig „nyári”, tavaszi rokonához képest mindenesetre későbbi virágzására utal. Egyik angol nevének fordítása nyári hópehely. Ez más nyelvben is megjelenik, míg másutt a virág színéből, harang alakjából vagy mocsaras élőhelyéből keletkezett a helyi (népi) elnevezés. Régi magyar neve, a tőzegviola szintén élőhelyére utal.
A tőzike nemzetség két faja legközelebbi rokonságban a közismert hóvirágokkal (Galanthus spp.) áll. Régebben a tőzikék közé sorolták a száraz termőhelyeken élő, keskenyebb levelű, ma már önálló nemzetséget alkotó Acis-fajokat is.
A nyári tőzike széles elterjedésű atlanti-mediterrán faj, áreája a Brit-szigetektől DNy-Ázsiáig (Dél-Ukrajna, Kaukázus), Iránig északi részéig húzódik. A nyugat-mediterrán térségben és részben a Brit-szigeteken egy korábban virágzó és kisebb termetű alfaja (subsp. pulchellum) él.
Hazánkban a legnagyobb állományait alföldi folyóink mai és egykori árterein találjuk, de előfordul a Dráva, a Mura és a Hernád környékén, a Szigetközben, a Hanságban, Belső Somogyban, Zselicben, a Baranyai-dombvidéken, a Völgységben és a Nyírségben is.
Üde, mocsaras, láposodó, általában időszakosan vízzel borított termőhelyeken él. Megtalálhatjuk liget- és láperdőkben, mocsarasodó fáslegelőkön, mocsárréteken, magassásosokban. A Leucojo aestvi–Salicetum albae nevű ártéri növénytársulás (magyarul fűzliget) névadó faja.
Hazánkban elsősorban élőhelyeinek kiszáradása, megszűnése (pl. erőteljes becserjésedés, feltörés) miatt van visszaszorulóban. Mérgező, így a legelő állatok kerülik, de kirándulók – néhol mint „lógyöngyvirágot” – sajnos gyakran szedik csokorba. Nehezíti tőzikéink védhetőségét, hogy dekoratív voltuk miatt létezik árusított kertészeti változatuk is.
Elterjedési területén a nyári tőzikét több országban ritka, valamilyen szinten veszélyeztetett fajként tartják számon. Az angliai Berkshire megye vadvirág jelképe 2002 óta. Ma már a potenciálisan veszélyeztetett hazai fajok közé tartozik; jogszabályi védelmet 1982 óta élvez, természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
Több helyen, így Szigetbecse, Érd, Kakpuszta, Csáfordjánosfa mellett találunk „Tőzike tanösvény”-t, melyek a tavaszi vagy a nyári tőzike virágzásakor felejthetetlen élményt kínálnak."
Farkas Sándor
Illusztrációk:
1. J. G. Sturm: Deutschlands Flora in Abbildungen (1796); 2. Walter Hood Fitch - Illustrations of the British Flora (1924); 3. Jan Kops et al. - Flora Batava (1846); 4. Curtis’s Botanical Magazine (1809); 5. Redouté, P.J., Les Liliacées, vol. 3. (1805-1816); 6. Jacquin, N.J. von, Florae austriaceae, vol. 3. (1775); 7. Oeder, G.C., Flora Danica (1761-1883); 8. Hooker, W., The paradisus londinensis (1805)
RE: 2013. - Nyári tőzike (Leucojum aestivum L.)
- Az "Év vadvirága" 07.01.2013. 19:49- Lila Pereszke • | 18.445 Hozzászólás
Képek a fórum képgalériájában: Leucojum aestivum
RE: 2013. - Nyári tőzike (Leucojum aestivum L.)
- Az "Év vadvirága" 07.01.2013. 20:07- Lila Pereszke • | 18.445 Hozzászólás
Rácz János: Növénynevek enciklopédiája:
Clusius (1583) Leucoium bulbosum praecox néven ismertette a korán nyíló "hagymás fehér violákat"; a tavaszi tőzikét "maius", a hóvirágot "minus" jelzővel különböztette meg. Lippay Jánosnál ('664) szintén "hagymagyökerű fehér viola", "idején kikeletkor virágzik a bokrok között, mihent a hó elmegyen..."
Ezeket a tavaszköszöntő virágokat Benkő József (1783) nevezte el napjainkban használatos nevükkel; a Galanthust hóvirágnak, a Leucojumot tőzegviolának keresztelte el. Ez utóbbi rövidítésével alkották meg a Magyar Fűvész Könyv (1807) szerzői kicsinyítő képzővel a tőzike elnevezést. Társneve a nyelvjárásokban a gyócsvirág, józsefvirág, szoplán, vízigyöngyvirág és a kacsabér, mely Kárpátalján, Csap és Ungvár vonalától délre, Ráton használatos tájnyelvi növénynév kacsabír alakban. Összetartozik a L. verum kacsabili nevével. További tájnyelvi elnevezése a szúnyogozó, mert szúnyogokban gazdag területeken tenyésző vízinövény a tavaszi tőzike.
Wágner János: Magyarország virágos növényei
Leucojum aestivum L. – (Kakasvirág. – Term: r.: Hóvirágfélék. Amaryllidaceae.) – Évelő. 30–60 cm. Szára 3 s több (–7) virágú. Virágzata csaknem ernyős. Virága hasonlít az előbbeniéhez. Bibeszála megnyílt, alig vastagodott, inkább fonalalakú. Magja fekete, függeléke nincs. Terem mocsarakban, vízenyős réteken csak a mezei tájon, az Alföldön is; főleg hazánk nyugati részében és onnan szórványosan a Királyhágón túlig. 4–6.
RE: 2013. - Nyári tőzike (Leucojum aestivum L.)
- Az "Év vadvirága" 26.04.2013. 12:57- Lila Pereszke • | 18.445 Hozzászólás
Érd, Beliczay-sziget (2013. 04. 24.), sajnos nekem úgy tűnt, hogy idén pont nincs belőlük olyan nagyon sok, de azért szerencsére akad... valószínűleg kicsit megviselték őket a szigeten tavaly történt munkálatok (csatornák kitisztítása, nemesnyár tarvágása, stb.), de remélem pár év alatt majd helyreáll a rend!
RE: 2013. - Nyári tőzike (Leucojum aestivum L.)
- Az "Év vadvirága" 28.04.2013. 11:25- Kele • | 666 Hozzászólás
Almásfüzitő
Kutyával, kamerával felszerelt biztonsági szolgálattal védett üzemi terület. Részben ez is az oka, hogy csak pár képet tudtam csinálni. A csatorna partjának kaszálása sem kedvezett a tömeges előfordulásnak. Alig pár tövet láttam a kaszálatlanul maradt részen, mielőtt kulturáltan, de határozottan kitessékeltek (egyelőre nincs kitáblázva azon az oldalon, ahonnan besétáltam, ezért megúsztam ennyivel, illetve, hogy lefilmeztek, s nyilván feketelistára tettek, hajaj Greenpeace...).
RE: 2013. - Nyári tőzike (Leucojum aestivum L.)
- Az "Év vadvirága" 12.05.2013. 21:55- brentakurdvium • | 3.508 Hozzászólás
Wir brauchen Deine Hilfe!
|
Wir hoffen, dass dir unser Forum gefällt und du dich hier genauso wohlfühlst wie wir. Wenn du uns bei der Erhaltung des Forums unterstützen möchtest, kannst du mit Hilfe einer kleinen Spende dazu beitragen, den weiteren Betrieb zu finanzieren. Deine Spende hilft! Spendenziel: 150€
13%
|
Látogatók
0 Fórumtag és 190 Vendég online |
Fórum statisztikák
A fórumon 17425
topik
és
72955
hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 469 Felhasználó (22.11.2024. 00:15). |