Carex pilosa Scop. - Bükkös sás
Élőhely: Nyirkos erdőkben (bükkösök, gyertyános-tölgyesekben) típusalkotó, mészkerülő és sziklás erdőkben, ligetekben, lucosokban, ültetett fenyvesekben, vágásokban.
Elterjedése: Európa, főleg a keleti része.
Nálunk: K: gyakori,
Dt: gyakori,
A: KisA, D-T: Kecskemét, Tt: Mezőcsát, Nyírség: Bátorliget, ÉA, Drávamenti-sík, ritka.
Habitus: Lazán gyepes, hosszú vékony tarackjain rostos barna pikkelymaradványok lehetnek.
Virágzat: V-VI. A virágzatban egyetlen, 20-30 mm hosszú nyelű, 15-30 x 3-5 mm-es, keskeny tojásdad-lándzsás, bunkós végű porzós füzérke van. A 2-3 (-4) termős füzérke (10-) 20-40 x 4-5 mm, egymástól is és a porzóstól is távol erednek, keskeny hengeresek. Vékony nyelük 10-50 mm hosszú, felállók, csak ritkán bókolók, igen laza 7-20 virágúak. Az alsó murva levélszerű, rövidebb a füzérkénél, hüvelye 10-35 mm hosszú. A termős pelyva keskenyebb és rövidebb, mint a tömlő, tojásdad, rövid szálkahegyű, sötétvörös vagy rozsdabarna, középere zöld, gyakran három erű. A porzós pelyva keskeny-lándzsás, tompa vagy hegyes, vörösesbarna, középere világosabb, csúcsa hártyás szélű.
Szár: A szár (15-) 30-40 (-50) cm, felálló, összenyomott háromszögletű, sima, többé-kevésbé szőrös, szárlevelei rövidek, hosszú (5-30 mm) hüvelyűek, tövén a múlt évi, áttelelt levelek hosszabbak lehetnek a szárnál. A tőhüvelyek sötét pirosak vagy vörösesbarnák, nincs lemezük.
Levél: A tőlevél (4-) 5-10 mm, vagy kivételesen (f.
angustifolia Rchb.) 2-3 mm széles, röviden kihegyezett, éle sűrűn rövid pillás, a fonák, a levélhüvely és az erek ritkás rövid szőrűek vagy (f.
glabrata Zap.) kopaszok, csak az él többé-kevésbé pillás. A nyelvecske hosszú, hegyes háromszög alakú.
Tömlő: A tömlő 3-bibés, 3,5-4,5 (-5,5) mm, széles orsó vagy visszás-tojásdad, tompán háromélű, világoszöld, töve világosbarna, csupasz, sokerű, hirtelen keskenyedik a röviden 2-fogú, kicsípett csőrbe. A kifelé hajló ferde csőre az egész tömlő hosszának ötöde-harmada.
Egyéb jellemzők: Mérete: (15-) 30-40 (-60) cm;
Életforma: He-Ge.;
Flóraelem: közép-európai
ÁBRÁK / FELHASZNÁLT IRODALOM:1. Dr. Felföldy Lajos: Sás-határozó (2002); 2. Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója (2000);
3. Király Gergely (szerk): Új magyar füvészkönyv (2009); 4. Rothmaler: Exkursionsflora von Deutschland (2007);
5. Jacob Sturm, Johann Georg Sturm: Deutschlands Flora in Abbildungen (1796);
6. Hippolyte Coste: Flore descriptive et illustrée de la France, de la Corse et des contrées limitrophes (1901-1906)