Carex divulsa Stokes. – Zöldes sás (syn. C. submarosa Kit.)
Élőhely: Nyílt üde vagy száraz erdők, vágások, erdőszegélyek.
Elterjedése: Európa, Észak-Afrika, Elő-Ázsia, Észak-Amerikába behurcolva, szórványos.
Nálunk: Magyarország egész területén szórványos
Habitus: Sűrűn gyepes, csomókban növő, nem tarackos. A gyökér barna, vagy feketés.
Virágzat: V-VIII. A virágzat egyszerű, megnyúlt füzér, nagyon laza (3-) 6-10 (-20) cm hosszú, ritkán alul elágazik és az ágak tövéből levélszerű murva eredhet. A füzérkék kicsik, gömbölyűek vagy kissé megnyúltak, minél lejjebb vannak a száron, annál távolabb esnek egymástól (kb. 2 cm-ig). A legalsó murva szálkaszerű, hártyás tövű, sokkal rövidebb, ritkán hosszabb, mint a füzérke. A termős pelyva kb. olyan hosszú, mint a tömlő, tojásdad, fehéres vagy világosbarna, hártyás szélű, középere zöld.
Szár: A szár 20-60 (-100) cm, vékony, háromélű, felül érdes.
Levél: A levél 1,5-3 (-4,5) mm széles, lapos, a nyelvecske háromszögletű, olyan hosszú vagy kissé szélesebb, mint hosszú, ívesen lekerekített végű.
Tömlő: A tömlő 2-bibés, 3,5-4,5 (-5,5) mm, alján nincs szivacsos állomány, tojásdad-lándzsás, plánkonvex (háta domború, hasi oldala sík), mindkét vége felé keskenyedő, halvány vagy sötétebb barna, eretlen vagy tövén eres. Csúcsán érdes, 2-fogű csőrbe húzott. A makkocska elliptikus-hosszúkás.
Egyéb jellemzők: Mérete: 20-60 (-100) cm;
Életforma: He.;
Flóraelem: eurázsiai
Fontosabb alfajai:-
subsp. chambertii (F. Schultz) A. et G.
A szár hosszabb (25-100 cm), a levelek merevek, erőteljesek, a virágzat 3-4 (-5) cm, különösen felül elég tömött, egyszerű füzér. A tömlő 4,5-5,5 mm, alján a tömlő közepéig, határozottan eres.
-
subsp. divulsa Stokes
A szár rövidebb (20-60 cm), vékonyabb, hajlékony, a levelek puhábbak, a virágzat 4-10 (-20) cm, alján nagyon szaggatott az alsó füzérkék 2-8 cm távolságra állnak egymástól). A virágzat alsó füzérkéi gyakran oldalágon helyezkednek el. A tömlő kisebb, tojásdad, 3,5-4 mm hosszú, kissé görbült, eretlen, csőre kb. 1mm.
ÁBRÁK / FELHASZNÁLT IRODALOM: 1. Dr. Felföldy Lajos: Sás-határozó (2002); 2. Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója (2000);
3. Király Gergely (szerk): Új magyar füvészkönyv (2009); 4. Rothmaler: Exkursionsflora von Deutschland (2007);
5. Hippolyte Coste: Flore descriptive et illustrée de la France, de la Corse et des contrées limitrophes (1901-1906);
6. Jan Kops et al.: Flora Batava