Az újabb szakvélemény is megérkezett, de mert annyira szívünkön viseljük a gombád sorsát, fut egy kört Magyarország legjobb Boletus szakértőjénél is. Ezt még várjuk meg.
A legutóbbi vélemény pedig így szól:
"Nekem ez csak egy öreg céklatinóru, mely gyakori a skandináv fenyvesekben. A legaliae-nek kellene lennie valami finom hálózatának a tönk csúcsán, ami "átcsap" lefelé finom korpázottságba. A képen ilyet nem látok, csak korpázottságot.
A hús teljes egészében kékül, ami ráillik a céklára, persze a kékülés valóban nem "durva", de a termőtest öreg és ilyenkor már lehet kevésbé intenzív a színeződés.
A kalap barna, a legaliae-nek viszont idős korban szerintem kéne lennie valami rózsás árnyalatának legalább.
A legaliae valóban lomberdei és fenyvesekben pedig a "rubrosanguineus" él, ami sokak szerint ugyanaz mint a legaliae, de ez pedig intenzíven rózsás a kalapban, főleg öregen."
A levél írója megígérte, hogy továbbítja a képet a fent említett Boletus szakértőhöz
A kérdésedre, hogy miért nem B. erythropus az a válaszom, hogy az élőhelyi fotókon nem barnák a kalapok, csak az elvágotton, és mint az első szaki is írta spóraszórás miatt is lehet barna. (Mielőtt megkérdeznéd, hogy mit keres a spóra a kalapon, a légáramlás szokta felvinni).