|
|
Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.03.2013. 10:19- barkócza • | 2.015 Hozzászólás
Sikeresen összeállt a Szedres-Szársomlyó túra, Pereszke, Mobé, Papinho társaságában. Pereszke kissé meg volt fázva, de sikerült végül rábeszélni. Az időjárásjelentés napsütést, 9 fokot, de szelet ígért.
Korán indultunk, úgyhogy 8 óra körül már a szedresi sáfrányosban voltunk. Mindenütt kis bimbók nyújtózkodtak, de kinyílt virágot alig találtunk. Vagy még egy pár nappal korábban jöttünk a kelleténél, vagy túl korán reggel volt, és egy kis napsütésre vártak. A levegő is hideg volt még, és az ígért szél is meg-meglibbent. Némi fagyoskodás árán csak sikerült néhány képet összehozni, aztán negyed tíz fele indultunk tovább Szársomlyóra, ahol tízre beszéltük meg a találkozót Xanthomelasszal és lepkeberát csapatával. Xanthomelas K. Zs.-tal, az ismert természetbaráttal-természetfotóssal is egyeztetett, igy vele is sikerült találkoznunk. Külön köszenet illeti Barkberket, aki segített abban, hogy följuthassunk a Szársomlyóra.
A Szársomlyó azon helyek közé tartozik, amik komoly pszihés zavarokat okozhatnak egy egyszerű növénybarát számára. Tömegében nyíltak a kikericsek, helyenként fehérlett tőlük a hegyoldal. Általában nincs érzékünk a növények számának megbecsülésére. Ha azt mondjuk, pár ezer, azt hisszük, nagy számot mondtunk. A százezer az már nagyon nagy szám. Itt viszont millós állományról kell beszélni, de talán a tímillió a helyes. Most mondom, hogy nem tudtuk mindet lefényképezni.
Papinho az elejétől fogva emlegette, hogy van egy telepített illír sáfrány állomány a hegyen, de nem tudta, hol. Nos, megtaláltunk, és itt találkoztunk K. Zs.-tal és társával, V. B.-vel is, akik mindketten igen komoly gépekkel "lőttek" - nálunk csak Mobé használt ilyet. Az illír sáfrányok telibe virágoztak, egy kb. 5x5m-es területen kb. ötszáz tő virított. (B. L. természetvédelmi őr elmondta, hogy előző héten még semmi nem látszott a sáfrányokból, úgyhogy szerencsénk volt.) Közben kiderült, hogy V. B. (megnéztem az ő képeit is a neten, hú, hanyattestem) ugyanabban a dunamenti faluban született, mint édesanyám, úgyhogy meg is beszéltük, hogy milyen csodálatos volt ott régen, amikor a bárkán még olyan halat lehetett venni, amilyet csak akartunk. A falu mellett él egyébként fekete galagonya, még nem láttam, de régi vágyam.
A Szársomlyónak, persze, nem csak meleg déli, hanem hűvösebb, északi oldala is van. Itt még nőtt a hóvirág, az illatos hunyor, és persze a csodabogyó is. Papinho szólt, hogy most kéne virágozniuk - és tényleg! Nagyon szerettünk volna lónyelvű csodabogyót is találni, de végül nem sikerült. Pereszke jóvoltából elsősorban azért figyeltünk a mohákra és a gombákra is. A felsőbb részeken, a gerincen Pereszke pedig kiszúrta a magas borsó hajtásait is. Kicsit törte a fejét, mert nem tetszett neki a levél széle, de végül abban maradtunk, hogy magas borsó.
Innen átmentünk a Mecsekbe, Barkberk telefonos útmutatása alapján megpróbáltunk Pécsvárad környékén egy csillagvirágost megtalálni. Végül nem sikerült, de szép hely volt, úgyhogy nem bántuk. (Itt jöttem rá, hogy a "három, szép öreg barkóca alatt állok egy kereszteződésben", nem mindenkinek jelent egyértelműen beazonosítható tájékozódási pontot. A probléma egyébként az volt, hogy öreg volt a térképünk, új jelzések keletkeztek közben.)
Szóval, tökéletesen sikerült a túra, köszönet mindenkinek, aki segített benne. A virágok és a napfény még terápiás hatást is kifejtettek, Pereszke megfázása is sokat javult estére.
És akkor a képek (megint jól összekeverte a fórummotor):
RE: Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.03.2013. 14:03- Lila Pereszke • | 18.469 Hozzászólás
Igen, én sajnos már egy hete döglődöm az influenza miatt, úh. az utolsó percig gondolkodtam, hogy menjek-e, de végül Barkócza igen kiváló meggyőzőképességének köszönhetően (beígért egy spéci gyógyteát, gyógypárlatot, gyógyzsepit, gyógypokrócot, gyógykönyveket, stb.) szerencsére úgy döntöttem, hogy nem hagyhatom ki a Szársomlyót!
A "kora hajnali" szedresi sáfrányok szenzációsak voltak, de az erős jéghideg szél és a kóróhalmazzal nehezített "előtér", "háttér" ill. "középtér" miatt én végül nem kísérleteztem a fotózásukkal, mert teljesen reménytelennek tűnt egy épkézláb fotó összehozása. Inkább csak megnézegettem őket, meg a mindenféle kórómaradványokat és amíg a srácok fotóztak, addig azon elmélkedtem, hogy vajon a BF saját megfagyottjának fog-e tekinteni és hogy sáfrányt vagy inkább kikericset kérjek majd a síromra... De aztán visszamentem a kocsihoz, ahol a fűtés és az orrspray hatására némileg bizakodóbbá váltam a nap hátralévő részét illetően.
Szerencsére a nagyon feltekert kocsifűtés és Barkócza remek gyógyteájának hatására elég jól feléledtem mire odaértünk a Szársomlyóhoz és ott azért már jóval kellemesebb idő, ragyogó napsütés, viszonylagos szélcsend és persze "szívmelengetően jó" növények fogadtak minket. Nem győztük kapkodni a fejünket és a fotósmasináinkat... nem csak az említett kikericsek, sáfrányok, hunyorok, stb. voltak top formában, de a mohák, zuzmók is ragyogóak voltak, az egyik sziklán még napon sütkérező, hatalmasra felhízott májmohatelepeket is sikerült találni.
Gondolom ez is a Solorinától már sokat kérdezett R. sorocarpa - R. ciliifera páros lehet, (bár az eddig látottakhoz képest nekem laikusként ezek szokatlanul nagynak tűntek... ) Sajnos a mohák közül csak néhányat sikerült normálisan lefotóznom, a fejcsóválva, lemondóan csak Peltigera sp., ill. Cladonia sp.-ként felcímkézett zuzmók közül meg még annyit sem... úh. attól tartok egy kicsit még várni kell a mohás ill. a zuzmós galéria befejezésére!
De mivel a Szársomlyó is tipikusan egy olyan hely, ahol akár évekig is el lehet szöszmötölni, mire minden növényt-zuzmót-bigyót átbogarászik az ember, remélem majd még visszamegyünk máskor is...
Hálás köszönet Barkóczának a szervezésért és a "telekocsi" valamint a túra vezetésért!
(P.S.: ja, a "sziklafalra hányt borsóval" csak az volt a bajom, hogy bár elsőre hamisítatlan borsónak tűnt, utána találtunk fiatalabb egyedeket is, amiknek kis és szokatlanul -bükkönyösen- nagyon fogas szélű levélkéik voltak... )
RE: Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.03.2013. 17:54- mobe • | 1.181 Hozzászólás
Én már túl sokat nem tudok hozzáfűzni az előzőekhez. Barkócza némi gyógyitallal belénk is öntötte a lelket, talán ezért sikerült megúsznom a szedresi kúszást-mászást, pedig negyed óra után már annyira átfagyott a kezem, hogy nem éreztem az ujjamat az exponálógombon. Szársomlyón már egész jó idő volt, mire visszaértünk a parkolóhoz és nekiláttunk az ebédünknek, melegen sütötte a hátunkat a nap.
Már régen vágytam Szársomlyóra és a környékre, köszönet Barkóczának!
Volt némi veszélye, hogy Pécsvárad felett az erdőben alszunk, mert Papinó és Barkócza a csillagvirág kutatása közben jó messzire elkódorgott, de végül ezt is megúsztuk.
RE: Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.03.2013. 18:11- Lila Pereszke • | 18.469 Hozzászólás
RE: Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.03.2013. 21:23- xanthomelas • | 123 Hozzászólás
Néhány gondolattal én is kiegészíteném az előttem szólók elménybeszámolóit.
Először is a hosszú téli punnyadás után már nagyon kellett ez a túra! Külön öröm, hogy a fórumtagokkal együtt tölthettem az idő egy jó részét. Az időpontot is nagyon eltaláltuk: a borús, csapadékos február következtében kicsit megcsúszott a kikerics virágzása és így egybeesett a sáfrányokéval, valamint az illatos hunyor is teljes pompájában nyílott. Egy helyen a fű között 2 tavaszi hérics virágot is találtam, szinte szár nélkül.
Mi Szedres helyett egy másik dél-mezőföldi tarka sáfrányost látogattunk meg (Kalotás Zsoltnak innen is köszönjük az idegenvezetést!) de a megnövekedett felhőzet miatt mi is nagyrészt csukott példányokat láttunk.
Most, ahogy a fotókat válogattam azt vettem észre, mintha a 3 virágos sáfrány nem illír, hanem kárpáti lenne! Kérem erősítsetek vagy cáfoljatok meg ebben
RE: Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.03.2013. 21:58- brentakurdvium • | 3.512 Hozzászólás
Korábban már pedzegettem ezt a témát, hogy ott illír és kárpáti sáfrány is lenne telepítve, de nem harapott rá senki. A képek többségén egyszínű leplű, talán illírek vannak, az egyik képen és mobé egyik képén azonban jól látható a sötétebb v alak a külső oldalán a lepleknek, ami felveti gyanút, hogy nem-e kárpáti az illető. Nem faggatátok ki őket a nemzetiségükről?
RE: Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.03.2013. 22:03- xanthomelas • | 123 Hozzászólás
RE: Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.03.2013. 22:29- brentakurdvium • | 3.512 Hozzászólás
RE: Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 04.03.2013. 08:59- Lila Pereszke • | 18.469 Hozzászólás
RE: Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 04.03.2013. 12:01- xanthomelas • | 123 Hozzászólás
RE: Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 04.03.2013. 15:12- Lila Pereszke • | 18.469 Hozzászólás
RE: Déli végek virágai
- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 06.03.2013. 18:50- Papinho • | 2.958 Hozzászólás
Még csak annyit plusz információként a jól sikerült kirándulásról, hogy Barkocza öt féle pályinkával kedveskedett a résztvevőknek. Én, akinek volt szertencséje mindegyiket megkóstolni, bizton állíthatom, hogy első rangú főzetek voltak. (kökény, barkóca, stb.)
Hanspeternek pedig köszönet a sáfrányok helyének meghatározásáért, reméljük, mielőbb visszatér a körünkbe.
Látogatók
0 Fórumtag és 9 Vendég online |
Fórum statisztikák
A fórumon 17436
topik
és
72999
hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 571 Felhasználó (31.12.2024. 09:35). |