Igen! Nagy fogás volt, teljesen véletlenül. Az autóból szúrtam ki, egy lovaknak elkerített területen nőttek egy tó szélén kb. fél méteres vízben. Szerencsére volt nálam gumicsizma. Jött is a tulaj, hogy mégis mit művelek én ott, de a "Schöne pflanzen photografieren!" felkiáltás egy bárgyú vigyor kíséretében megtette a hatását, és legyintve továbbment.
Szerintetek Vasuta Gábor tényleg kiváló fotóblogjábanPeucedanum palustre helyett nem Cicuta virosa van a felső képen? 1 gallérlevél van csak, a lomblevelek levélkéi pedig nagyon csomorikásak. (Tételezzük fel, hogy külön egyedeket fotózott.)
Érdekes észrevétel. Én biztosan nem vállalkozom a kérdés eldöntésére. Az előrefelé álló fogazottság a leveleken mindenképpen csomorikás, ahogy az egy szem gallér és számos gallérkalevél is. Szívesen megnéznék egy csomó Peucedanum palustre-t, de most nincsenek a közelemben. Viszont az általam ismert és a képeken látott csomorikák ernyőcskéi (mi a neve az ernyő kisebb részernyőinek?) nem ilyen laposak, hanem egész szép gömb alakúak. De hogy ez mennyire megbízható bélyeg, arról fogalmam sincs.
Sziasztok! Öröm számomra, hogy tetszenek növényfotóim. A Peucedanum paluste és Cicuta virosa kérdés eldöntése érdekében csatolok pár fotót, véleményem szerint mindkét faj elfordult azon az élohelyen (Balaton, déli part) ahol a gázlóval együtt fényképeztem a kérdéses fajokat. Tehát lehetséges, hogy blogomon összekeveredett a két faj. Kiváncsian várom véleményeteket a csatolt képek alapján:
A most csatolt képek mindegyikén Peucedanum palustre van. Az első fotón látszik a sok gallérlevél, a többin pedig a középső vagy alsó szárlevelek. Ha az általam gyanúsnak ítélt fotón ugyanezen egyedek közül van valamelyik, akkor tévesen gyanakodtam.
A Cicuta-hoz vezető úton az ÚMF (többek közt) ezt írja: "gallér általában nincs". A Simonban ugyanez még "gallérka általában nincs" ként szerepel.
A blogban látható képen, ha nem is túl sok, de mindkettőből látható pár. De persze ez az "általában"-ba bőven belefér.
Csatolok egy saját P. palustre képet, amin látszik, hogy milyen gallér és gallérka mennyiséget hiányol Lepényhal kolléga. Valamint a levél tényleg elég furcsa.
Szerintem Sium latifolium (széleslevelű békakorsó), de majd aki már látott is ilyet, az megmondja biztosra. Nem lehet, hogy erről készült a kérdéses kép?
No úgy tűnik a rejtély megoldódott! Gratula Lepényhal Holmes-nak és ifj Watson Gábornak, szép munka volt. Mi meg megtanulhattunk 3 mocsári ernyős fajt is! Már alig várom, hogy mellcsizmát ölthessek. Irodalmi adatok szerint otthon, Halason a Fejeték-mocsárban mindhárom faj előfordult/t. A P. palustre-t már megtaláltam, de a másik kettő még várat magára.