Carex viridula Michx. - Iszapsás (syn. C. serotina Mérat, C. oederi Retz.)
Élőhely: Iszapnövényzetben, mocsárréteken, szikes laposokon, nedves réteken, de bármilyen láp- vagy mocsárrét kikopott, sáros foltjain, töltéseken is.
Elterjedése: Európa, Makronézia, Marokkó, részben Ázsia, szórványos.
Nálunk: K: Zempléni-hg, Balaton-fv., Gödöllő-dv., Vértes, Bakony
Dt: Sopron?, Bakonyalja, Zala, Somogy,
A: KisA, Duna-v., D-T, Nyírség
Habitus: Sűrűn gyepes, tarack nélküli, kis világoszöld csomókban nő.
Virágzat: V-VI (-VII). A virágzat tömött, 1 porzós és 1-3 (-8) termős füzérkéből áll. A porzós füzérke keskeny hengeres, rendszerint ülő, (5-) 10-20 mm hosszú. A termős füzérkék a porzós füzérke tövénél csoportosulnak, 3-8 (-10) x 3-6 (-8) mm-esek, legalább a felső gömbölyű, a többi többé-kevésbé rövid tojásdad, sűrűn ülők, a legalsó néha rövid (2-10 mm) nyelű és kissé lejjebb van a száron. A legalsó murva levélszerű, túlér a virágzaton, hüvelye 5-10 mm hosszú, felső szélén a lemezzel szemben nincs vagy legfeljebb 0,5 mm hosszú hüvelyfüggelék lehet. A termős pelyva rövidebb a tömlőnél, tojásdad hegyes vagy tompa, világosabb rozsda színű, középere zöld, keskeny fehér szélű. A porzós pelyva tompa, narancsbarna, világossárga középerű.
Szár: A szár (2-5 cm = f.
exigua Schur) 10-15 (-20) cm, háromélű, vagy hengeres, sima, mereven felálló vagy ívesen felemelkedő. Tőhüvelyei világosbarnák, épek.
Levél: A levél 1,5-3 (-4) mm széles, sárgászöld, lapos vagy csatornás, éle érdes, hegye háromélű, olyan hosszú vagy legtöbbször hosszabb a szárnál. A nyelvecske csöves, lekerekített, kb. 1 mm. hosszú.
Tömlő: A tömlő 3-bibés, (1,5-) 2-3 (-3,5) mm, visszás-tojásdad, sárgászöld, csupasz, eretlen vagy gyenge erű, többé-kevésbé hirtelen keskenyedik 0,3-0,8 (-1) mm hosszú, a tömlő harmadánál rövidebb, egyenes és sekélyen kicsípett csőrbe.
Egyéb jellemzők: Mérete: 5-20 cm;
Életforma: He.;
Flóraelem: eurázsiai
ÁBRÁK / FELHASZNÁLT IRODALOM: 1. Dr. Felföldy Lajos: Sás-határozó (2002); 2-3. Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója (2000);
4. Király Gergely (szerk): Új magyar füvészkönyv (2009); 5. Rothmaler: Exkursionsflora von Deutschland (2007);
6. Jacob Sturm, Johann Georg Sturm: Deutschlands Flora in Abbildungen (1796);
7. Hippolyte Coste: Flore descriptive et illustrée de la France, de la Corse et des contrées limitrophes (1901-1906);
8. N.L. Britton, A. Brown: An illustrated flora of the northern United States, Canada and the British Possessions (1913);
9. Jan Kops et al.: Flora Batava