Carex liparicarpos Gaudin - Fényes sás (syn. C. nitida Host.)
Élőhely: Szikla- és pusztafüves lejtőkön, meszes homokpusztákon, homoki réteken, zárt mészkő- és dolomit sziklagyepekben, karsztbokorerdőkben, tölgyesekben, akácosokban is, mészkedvelő.
Elterjedése:Nálunk: K: gyakori,
Dt: Zala-Mecsek, szórványos,
A: KisA, Duna-v., D-T, Tt (Tiszakürt), szórványos.
Habitus: Lazán gyepes, többé-kevésbé hosszú tarackos.
Virágzat: IV-V. A virágzat legfeljebb 3 cm hosszú, 1 porzós és 1-3 termős füzérkéből áll. A porzós füzérke 5-20 x 2-3 mm, keskeny hengeres, ülő vagy rövid nyelű, többé-kevésbé bunkós végű. A termős füzérke 5-15 x 4-8 mm, rövid hengeres, tojásdad vagy hosszúkás, 5-12 (-20) sűrű virágú. A legalsó a többitől kissé eltávolodott (néha majdnem a szár tövéből ered), nyele 7-20 mm, a nyelek felfelé rövidülnek, a legfelső termős füzérke a porzós füzérke tövében ül. A felső murvák pelyvaszerűek, a legalsó zöld lemezű, hosszabb lehet a füzérkéjénél, de a virágzat csúcsát nem éri el, rendszerint 4-10 (15) mm hosszú hüvelyű, ritkán hüvelytelen.
Szár: A szár (8-) 10-30 (-35) cm, elég élesen háromélű, sima vagy különösen a virágzat alatt többé-kevésbé érdes. A tőhüvelyek szürkék, barnásszürkék, néha piroslók, nem foszlósak.
Levél: A levél 1,5- 3 (-3,5) mm széles, csúcsa finoman háromélű, többé-kevésbé merev, egyenesen felálló (de alsók visszahajló-kunkorodók), élénk (sárgás) világoszöld, alig rövidebb, mint a szár.
Tömlő: A tömlő 3-bibés, 3-3,5( -4,5) mm, hosszúkás-tojásdad, nem vagy csak tövén háromélű, kopasz, igen fényes, sárga vagy gesztenyebarna, főleg alul széles, kiemelkedő erű, tompa, 0,5-1 mm-es hártyás csúcsa ferdén levágott..
Egyéb jellemzők: Mérete: (8-) 10-25 (-35) cm;
Életforma: He-Ge.;
Flóraelem: pontuszi-szubmediterrán
Fontosabb alakjai:-
var. supiniformis Kük.
Alacsony (10 cm-ig), 1 kicsi, kevés virágú, gömbölyű (vagy kissé megnyúlt) termős füzérkéje van.
-
var. conglobata (Kit.) Soó
Tőhüvelyei sötétbarnák, a virágzat sűrűbb, több termős füzérkéje van, de ezek kevés (néha csak 3-4) virágúak. A tömlő nem olyan fényes.
ÁBRÁK / FELHASZNÁLT IRODALOM:1. Dr. Felföldy Lajos: Sás-határozó (2002); 2. Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója (2000);
3. Király Gergely (szerk): Új magyar füvészkönyv (2009); 4. Jacob Sturm, Johann Georg Sturm: Deutschlands Flora in Abbildungen (1796)