Carex montana L. – Hegyi sás
Élőhely: Száraz és gyertyános tölgyesekben, néha karszterdőkben, gesztenyésekben, erdeifenyvesekben, kőris-szilligetekben, cserjésekben, erdőspuszta réteken, irtásréteken.
Elterjedése: Európa (kivéve É-on és a Mediterráneumban), Ázsia egyes részein.
Nálunk: K: gyakori,
Dt: Sopron-Tolna, gyakori,
A: KisA, Tt (Kerecsend), Nyírség, ÉA, ritka.
Habitus: Sűrűn gyepes, kisebb-nagyobb, homogén sarjtelepeket képez, gyöktörzse vastag, fásodó, töve néha hagymaszerűen megvastagodott (f.
bulbosa Waisb.), tarackja nincs (var.
montana), vagy többé-kevésbé hosszú tarackos, magasabb termetű, a termős füzérkék nagyok, hosszúkás hengeres-tojásdadok, a pelyvák halványabbak, a murvák levélszerűek (var.
verniformis Waisb.).
Virágzat: III-V. A virágzat 1-2 cm hosszú, 1 porzós és 1-3 (-4) termős füzérkéből áll. A porzós füzérke 10-20 x 1,5-3,5 mm, sötétbarna, hengeres-lándzsás (f.
truncata Waisb.) rövid bunkós. Az 1-3(-4) termős füzérke 5-8 x 4-8 mm, kevés virágú, gömbös-tojásdad, ritkán kissé hosszúkás. Minden füzérke ülő és a porzós füzérke tövéhez zsúfolódik. Az alsó murva töve barna hártyás, nem hüvelyes, lemeze pelyva vagy serteszerű, rendszerint rövidebb, mint a füzérkéje, de rövidebb vagy hosszabb (f.
longibracteata Prod.) zöld lemeze is lehet. A termős pelyva rövidebb a tömlőnél, többé-kevésbé széles visszás-tojásdad, tompa és rövid szálkahegyű (ritkán kihegyezett), néha (f.
emarginata Schur) kicsípett és a kicsípésben szálkás, fekete vagy sötét bíborbarna, kissé világosabb középérrel, néha (f. p
allescens Döll.) világosabb színű, nem vagy keskeny, ritkán (f.
marginata Waisb.) széles fehér hártyás szélű, sőt (f.
fimbriata Waisb.) pillás is lehet. A porzós pelyva keskeny visszás-tojásdad vagy lándzsás, hegyes vagy szálkahegyű, sötét vörösbarna, középere világosabb barna.
Szár: A szár (5-) 10-30 (-40) cm, vékony, virágzáskor felálló, éréskor többé-kevésbé bókoló, tompán háromélű (vagy hatélű), felső részén többé-kevésbé érdes, gyakorlatilag levéltelen. A tőhüvelyek dúsak, bozontosan állók, sötétbarnák, élénk vérvörösek, piroslók vagy bíborosak, a vénülők megbarnulnak és rostokra foszlanak.
Levél: A levél (0,5-) 1,5-2 mm széles, igen lágy, lapos, élénk világoszöld. Színén – különösen fiatalon - ritkás rövid szőrű, lekopaszodhat, de dús (f.
lasiophylla Pet.) borzas szőrű is lehet. A levél éle visszafelé hajló fogacskáktól fűrészes-érdes, csúcsa lassan kihegyezett, virágzáskor rövidebb, később hosszabb, mint a szár. A nyelvecske tompa, 1 mm hosszú.
Tömlő: A tömlő 3-bibés, 3-4,5 mm, megnyúlt, többé-kevésbé keskeny visszás-tojásdad vagy elliptikus, sűrű bolyhos szőrű, világoszöld vagy zöldesbarna, felül feketés, tompán háromélű, finom sok erű, szegélyerei duzzadtak, töve ék alakú, parás szövetű nyélbe, felső vége többé-kevésbé fokozatosan rövid, barna, csonka vagy kicsípett csúcsba keskenyedik.
Egyéb jellemzők: Mérete: (5-) 10-30 (-40) cm;
Életforma: He.;
Flóraelem: közép-európai
ÁBRÁK / FELHASZNÁLT IRODALOM:1. Dr. Felföldy Lajos: Sás-határozó (2002); 2. Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója (2000);
3. Király Gergely (szerk): Új magyar füvészkönyv (2009); 4. Rothmaler: Exkursionsflora von Deutschland (2007);
5. Walter Hood Fitch: Illustrations of the British Flora (1924);
6. Jacob Sturm, Johann Georg Sturm: Deutschlands Flora in Abbildungen (1796);
7. Hippolyte Coste: Flore descriptive et illustrée de la France, de la Corse et des contrées limitrophes (1901-1906)