Carex tomentosa L. - Molyhos sás (syn. C. angustifolia Kit., C. filiforme auct. non L.)
Élőhely: Nedves és félszáraz gyepeken, nyílt száraz tölgyesekben, cserjésekben, hegyi-, mocsár- és lápréteken, homokpusztákon.
Elterjedése:Európa, Kaukázus, Szibéria, Közép-Ázsia.
Nálunk: K: Magyarország egész területén szórványos.
Habitus: Lazán gyepes, hosszú tarackjain fényes barna pikkelyek vannak.
Virágzat: IV-V (-VI). A virágzat 3-5,5 cm hosszú, a szár csúcsán tömött, 1 (-2) porzós füzérke van, nyeles, hengeres, kissé bunkós, 10-30 x 1,5-3 mm. A 2 (ritkán több) termős füzérke 5-15 (-20) x 4-8 mm, gömbölyű vagy rövid hengeres, felálló, egymáshoz közel ülő vagy különösen az alsó rövid (2-5 mm) nyelű. Az alsó murva túlér a hónaljában ülő füzérkén, többnyire derékszögben eláll, ritkán éri el a virágzat csúcsát, nem vagy igen röviden (0-2 mm) hüvelyes. A termős pelyva rövidebb a tömlőnél, széles tojásdad, csaknem kerek, kihegyezett vagy szálkahegyű, bíboros vagy sötét rozsdabarna, zöld középerű, legfeljebb keskeny fehér hártyás szélű. A porzós pelyva megnyúlt lándzsás, kihegyezett, világosabb vörösbarna vagy világosbarna, középere határozottan zöld.
Szár: A szár 10-30 (-50) cm, vékony, mereven felálló, többé-kevésbé tompán háromélű, felül érdes, csak a közepe alatt leveles. A tőhüvelyek feketés vörösbarnák, élénken piroslók, fényesek (ritkán fénytelenek), gyengén rostokra hasadók.
Levél: A levél (1-) 2-3 mm széles, éle érdes, szürkészöld, csúcsa lapos, finoman kihegyezett, jóval rövidebb a szárnál. A nyelvecske 1-2 mm hosszú, tompa háromszög alakú.
Tömlő: A tömlő 3-bibés, 2-2,5 (-3) mm, közel gömbölyű vagy rövid körte alakú, csúcsa felé háromélű, világoszöld, sűrű, fehérlő nemezesen rövid szőrű, eretlen és csaknem teljesen csőrtelen (hirtelen nagyon rövid csőrbe keskenyedik).
Egyéb jellemzők: Mérete: 15-40 (-50) cm;
Életforma: He.;
Flóraelem: eurázsiai
ÁBRÁK / FELHASZNÁLT IRODALOM:1. Dr. Felföldy Lajos: Sás-határozó (2002); 2. Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója (2000);
3. Király Gergely (szerk): Új magyar füvészkönyv (2009); 4. Rothmaler: Exkursionsflora von Deutschland (2007);
5. Walter Hood Fitch: Illustrations of the British Flora (1924);
6. Jacob Sturm, Johann Georg Sturm: Deutschlands Flora in Abbildungen (1796);
7. Hippolyte Coste: Flore descriptive et illustrée de la France, de la Corse et des contrées limitrophes (1901-1906);
8. John Boswell: Coloured Figures of British Plants (1902);
9. James Edward Smith: English botany (1809)