#1

NÖVÉNYI ÉLETFORMÁK (RAUNKIAER-FÉLE)

- Botanikai fogalomtár 17.05.2012. 12:13
- Lila Pereszke | 18.445 Hozzászólás

NÖVÉNYI ÉLETFORMÁK - Raunkiaer-féle életformák (Eredete: Christen Raunkiaer (1860-1938), dán ökológus által alkalmazott életforma-besorolás.)



A növények különböző adaptációs stratégiákkal alkalmazkodnak a környezeti feltételekhez. A különböző stratégiák (és ehhez kapcsolódóan pl. a növény életciklusa, felépítése, stb.) alapján az egyes fajok csoportosíthatók, ún. életformákba sorolhatók. Erre számos csoportosítás létezik, de a leggyakrabban használt rendszer a Raunkiaer-féle, 1907-ben született - azóta többször is átdolgozott - besorolás.

A Raunkiaer-féle rendszerben a besorolás az egyes növények áttelelő / kitartó rügyeinek a földfelszínhez viszonyított magassága ill. egyéb jellemzők (pl. növény élettartama, a rügyek védelme a kedvezőtlen időszakban, pl. talajfelszín alatt, stb.) alapján történik. Az egyes kategóriák megjelölésére általában az egy-két betűből álló rövidítést használjuk. Egy-egy faj esetenként több kategóriába is beletartozhat (pl. a téli hidegtől függően telel át, vagy a termőhelytől függően növekszik cserjévé ill. fává), ekkor mindkét kategória rövidítését meg kell adni, kötőjellel elválasztva.

A Raunkiaer-féle életformák főbb kategóriái az alábbiak:


FANEROFITON (PHANEROPHYTON - Ph.) (Eredete: görög: "phanero" = látható + görög: "phyton" = növény)

Évelők, az áttelelő rügyek magasan (50cm-nél magasabban) a talajfelszín feletti ágrendszereken vannak. A rügyeket általában rügypikkelyek védik, de lehetnek csupasz rügyek is. Örökzöld és lombhullató fák és cserjék (ill. a nagyobb kaktuszok, fás törzsű kutyatejek, fatermetű egyszikűek (pl. banán), stb.) tartoznak ide, altípusai:

- NANOFANEROFITON (NANOPHANEROPHYTON - N.) - kisebb, mint 2 m magas cserjék (pl. kökény - Prunus spinosa)

- MIKROFANEROFITON (MICROPHANEROPHYTON - M.) - 2-8 m közötti cserjék, kisebb fák (pl. virágos kőris - Fraxinus ornus)

- MEZOFANEROFITON (MESOPHANEROPHYTON - MM.) - 8-30 m közötti nagy fák (pl. bükk - Fagus sylvatica)

- MEGAFANEROFITON (MEGAPHANEROPHYTON - MM.) - 30 m-nél nagyobbra is megnövő óriásfák (pl. mamutfenyő - Sequoiadendron giganteum)


KAMEFITON (CHAMAEPHYTON - Ch.) (Eredete: görög: "chamaiphyton" = alacsony termetű növény)

Többéves, bokros növekedésű, fásodó félcserjék, törpecserjék, párnás növekedésű évelők, stb. A vegetatív hajtás nagy része a kedvezőtlen időszakban elhal (pl. visszafagy), a kedvezőtlen időszakot a talajfelszín felett 5-50 cm magasan lévő fedett, vagy csupasz rügyek vészelik át (gyakran pl. a hótakaró alatt). (Pl. heverő naprózsa - Fumana procumbens)


HEMIKRIPTOFITON (HEMICRYPTOPHYTON - H.) (Eredete: görög: "hemi-" = fél + görög: "cryptos" = rejtett + görög: "phyton" = növény)

Évelő lágyszárúak, melyek rügyei a talajfelszínen (vagy annak közelében) telelnek át, a rügyeket nem borítják rügypikkelyek. A védelmet az avar, az elszáradt levelek, vagy az áttelelő tőlevélrózsa borítása biztosítja. Lehetnek: 1. gyepes évelők (pl. csomós ebír - Dactylis glomerata); 2. kúszó évelők (pl. tarackbúza - Agropyron stolonifera), 3. tőkocsányos évelők (pl. százszorszép - Bellis perennis)


KRIPTOFITON (CRYPTOPHYTON - Kr.) (Eredete: görög: "cryptos" = rejtett + görög: "phyton" = növény)

Lágyszárú növények, a kitartó rügyek a növény talaj- vagy vízfelszín alatti szervein helyezkednek el, altípusai:

- GEOFITON (GEOOPHYTON - G.) - a rügyek föld alatti raktározó hajtásmódosulatokon (pl. hagyma, rizóma, gumó, stb.), vagy gyökéren találhatók (pl. hóvirág - Galanthus nivalis)

- HIDROFITON (HYDROPHYTON - HH.) - vízi évelő fajok, a rügyek vagy rizómán fejlődnek, vagy a növényről leválva a mederfenéken telelnek át (pl. vízitök - Nuphar lutea)

- HELOFITON (HELOPHYTON - HH.) - mocsári évelők (pl. gyékény - Typha latifolia)


HEMITEROFITON (HEMITHEROPHYTON - HT.) (Eredete: görög: "hemi-" = fél + görög: "theros" = nyár + görög: "phyton" = növény)

Kétéves lágyszárúak, melyek az első évben csak vegetatív, áttelelő szerveket fejlesztenek (pl. tőlevélrózsa), a virágzás és a termésérlelés a második évben zajlik, utána a növény elpusztul, ekkor nincs áttelelő rügy, csak a mag vészeli át a kedvezőtlen időszakot. (pl. borzas vértő - Onosma visianii)


TEROFITON (THEROPHYTON - Th.) (Eredete: görög: "theros" = nyár + görög: "phyton" = növény)

Egyéves lágyszárúak, melyek életciklusa rövid, egy vegetációs időszak alatt lezajlik. Nincsenek áttelelő rügyeik, a kedvezőtlen időszakot csak a mag vészeli át. (pl. pipacs - Papaver rhoeas)


EPIFITON (EPIPHYTON - E.) (Eredete: görög: "epi-" = rajta + görög: "phyton" = növény)

Fán lakó lágyszárúak, fán lakó félparaziták. (pl. fagyöngy - Viscum album)


Érdekességek, linkek, egyebek:
- Wikipédia - Raunkiaer életformák


Javítva: 23.06.2012. 19:21 | Fel!

Wir brauchen Deine Hilfe!

Hallo !

Wir hoffen, dass dir unser Forum gefällt und du dich hier genauso wohlfühlst wie wir.

Wenn du uns bei der Erhaltung des Forums unterstützen möchtest, kannst du mit Hilfe einer kleinen Spende dazu beitragen, den weiteren Betrieb zu finanzieren.

Deine Spende hilft!

Spendenziel: 150€
13%
 



Látogatók
0 Fórumtag és 76 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17425 topik és 72955 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 469 Felhasználó (22.11.2024. 00:15).