Hát, tévedni emberi dolog, még egy tanult kolléga esetében is előfordul, ezért jobb ha hallgatunk azokra, akik jobban értenek egy-egy taxonhoz. De hát hogyan dönthető el, hogy ki ért hozzá jobban? Ennek jegyében csatolok pár fotót, hogy is néz ki egy fiatal Polystichum vagy egy kortárs Dryopteris. Nem könnyű, de ha sok időt töltünk a természetben és odafigyelünk az apróságokra, akkor megmutatják rejtett titkaikat a fajok. Olyan bélyegeket is, amelyek az UMF-ben nem szerepelnek, mert annak nem az az elsődleges feladata, hogy egy fiatal növényt felismerjünk. Persze, egy olyan terepembernek, aki ebből él, nem árt ilyen korban is megkülönböztetni, főleg a védett fajokat. Mindezt b.s. is nagyon jól tudja. Azt is, hogy az interneten sok tévesen határozott faj van, még a profi honlapokon is előfordul, pláne, ha a juvenilis példányokról van szó. Így válaszát előremutató provokációként értelmezem és köszönöm.
Az első képen egy Dryopteris látható, az elsődleges levélszárny (pinna) válla jellemzően nem (legfeljebb csak kissé) aszimmetrikus, a levél fogas, de nem szálkahegyben végződik. Ez utóbbi a D. filix-mas alakkörére jellemző. Ha szálkás a fiatal példány, válla nem aszimmetrikus, akkor a D. carthusiana, D. dilatata alakkör fajairól van szó.
A második képen, egy Polystichum setiferum juvenilis példányán jól látható, hogy a pinna alapjánál, a levél töve felé eső váll feltűnően csapott (elsősorban ettől lesz vesealakú a vesepáfrányok levélkéje), ezért a pinna töve aszimmetrikus, a szálkahegyek már ilyenkor is feltűnőek, és szintén féloldalasan a levélke csúcsa felé néznek. Hogy honnét lehet tudni, hogy ez P. setiferum, azt egy másik topikban szívesen leírom, ha valakit érdekel (többször felmerült már ez a kérdés, de senki nem mert morfológiára alapozott, megnyugtató választ adni erre).
A harmadik képen egy picit (pár centivel) nagyobb P. aculeatum látható. Itt ugyan a pinna kevésbé tagolt, ám a váll csapottsága, az aszimmetria itt is jól felismerhető, ahogy a csúcs felé ívelő szálkák és levélkék is.
A negyedik képen egy idei P. setiferum látható (méretét a mellette növekvő Fissidens-ekhez viszonyítva könnyen belőhetjük). Látható, hogy a szálkásság itt épp, hogy megjelenik, az egyetlen esély, hogy ebben a korban különbséget tegyünk a Dryopteris-ek és a Polystichum-ok között, az a csapott, aszimmetrikus levélváll hiánya vagy megléte.
Hogy egy Sheldon Cooper féle érdekességgel zárjam a túl hosszúra nyúló megjegyzésem , fura, de igaz, hogy a Polytichum-okat egykoron Dryopteris néven jegyezték. Persze, ekkor a Dryopteris-ek Nephrodium néven futottak, így már akkoriban sem illett összekeverni őket.