Egy régebbi képemen szereplő ajakosvirágú növény nevére vagyok kíváncsi. Ugyan Ausztriában fotóztam egy füves hegyoldalon (kb 2000 méter magasan), de valószínűleg nálunk is él, ezért raktam ide a topikot. Mocsári tőzegboglárral egy élőhelyen élt (az egyik tőzegbogláros képemen is ott pislog).
Rossz családban keresgélsz. Nézd meg a Scrophulariaceae (tátogatófélék) családjában! A nemzetség fajai elég nehezen határozhatóak, de azért talán akad itt, aki megmondja fajra pontosan. Ha sikerülne meghatározni, akkor mehetne is a galériába, mert egy fajról sincs fenn kép...
Szemvidítófű, Euphrasia sp. Az Alpok területén 20 fajuk él (az alpenflora honlap alapján). Egy-két sárga virágút leszámítva elég hasonlóak, sok faj rendszertani besorolása is elég problematikus, már amennyire én tudom, szóval sok szerencsét...
Köszönöm. Sajnos nincs jobb képem róla, így nem fogom megtudni a fajt, de nem baj, legalább a nemzetség megvan. A topik címét átírtam az elején, nehogy valakit, aki a topikra kattintva csak a képet figyeli, félrevezessek.
Hm, hát az osztrák határozó 13 fajt (+alfajok) tárgyal... és valóban macerás őket határozni, nem is értem mért hívják "szemvidítónak", amikor minden botanászt a sírógörcs kerülget tőlük... De a szőrök + mirigyszőrök miatt megkockáztatom, hogy ez esetleg a nálunk is előforduló E. rostkoviana (E. officinalis subsp. rostkoviana: http://blumeninschwaben.de/Zweikeimblaet...officinalis.htm)
(Újabban egyébként az Orobanchaceae-ba sorolják...)
Köszönöm. Ha legközelebb arra járok (idén már nem), több képet készítek (és előtte kikupálom magam a határozóbélyegekből, hogy tudjam, mit kell figyelni).
Igen, ez a tipp komoly kockázat, nem véletlenül bukkan fel az összes kulcsban az "általában". A szezonpolimorfizmus és ökotípusok variabilitása ennél óvatosabb állásfoglalásra int. Sírógörcs helyett maradjunk annyiban, ez egy hegyi réti Eufrászia.. Egyébként nagyon érdekes genus, mint az összes hemiparazita társa.