Carex paniculata L. - Bugás sás Védett!
Élőhely: Vízpartokon, magassásosokban, lápokon, lápréteken, forráslápokban, fűz- és égerlápokon. Társulásalkotó, zsombékoló faj.
Elterjedése: Európa (északon hiányzik), Kanári-szigetek, Marokkó, Kis-Ázsia, igen gyakori.
Nálunk: K: szórványos,
Dt: Sopron-Tolna, szórványos,
A: KisA, Mezőföld, Nyírség, Dráva-v., ritka.
Habitus: Sűrűn gyepes, akár 150 cm-es zsombékot is képez. Gyökere vastag, nemezes.
Virágzat: V-VI. A virágzat (5-) 6-10 (-20) cm hosszú, sűrűbb vagy lazább, szabálytalanul karéjos buga, alsó ágai néha, különösen terméséréskor nyelesek (f.
pedicellata Podp.). A f.
simplex Pet. virágzata egyszerű fürt, keskeny, szaggatott, ágai rövidek. A füzérke tojásdad, 5-8 mm hosszú, felülporzós (az alsók csak termősek lehetnek). Az alsó murva keskeny tojásdad, hártyás, pelyvaszerű vagy ritkán hosszabb , zöld lemeze van (f.
longibracteata Zap.). A termős pelyva olyan hosszú, mint a tömlő, tojásdad háromszögletű, szálkásan kihegyezett, narancs vagy világos rozsdabarna, széles fehér hártyás szélű, amitől a virágzat ezüstösen csillogónak tűnhet.
Szár: A szár (20-) 40-100 (-150) cm, élesen háromélű és különösen a felső részén nagyon érdes, oldalai laposak vagy enyhén homorúak, középen 2,5-3 mm vastag. A tőhüvelyek épek, nem foszlanak sötét rostüstökre, elég fényesek, világosabb vagy sötétebb (néha feketés-) barnák.
Levél: A levél 3-6 (-9) mm széles, lapos, nagyon érdes, fényes, élénk- vagy szürkészöld, töve csatornás, hegye háromélű. Rövidebb a szárnál, a főér egyik oldalán 8-10 ér van.
Tömlő: A tömlő 2-bibés, 2,5-3 (-4) mm, tojásdad, töve egyenesen levágott, sötétbarna, fényes, tövén hosszanti sávos, de nem vagy igen gyengén eres. Csúcsán többé-kevésbé gyorsan keskenyedik kissé szárnyas, fogacskás élű, háti oldalán mélyebben hasított, 2-fogú csőrbe.
Egyéb jellemzők: Mérete: (20-) 40-100 (-150) cm;
Életforma: He.;
Flóraelem: európai
ÁBRÁK / FELHASZNÁLT IRODALOM:1. Dr. Felföldy Lajos: Sás-határozó (2002); 2. Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója (2000);
3. Király Gergely (szerk): Új magyar füvészkönyv (2009); 4. Rothmaler: Exkursionsflora von Deutschland (2007);
5. Jacob Sturm, Johann Georg Sturm: Deutschlands Flora in Abbildungen (1796);
6. Hippolyte Coste: Flore descriptive et illustrée de la France, de la Corse et des contrées limitrophes (1901-1906);
7-8. Jan Kops et al.: Flora Batava